Horácké muzeum

Zážitková výstava Divočina na půdě muzea končí 30. září

Rubriky: Horácké muzeum
/ Alice Hradilová

VÝSTAVA DIVOČINA / KDE PŘÍRODA ŽIJE VLASTNÍM ŽIVOTEM ? Marika Bumbálková, Jitka Chrištofová, Anežka, Hana a Martin Jelínkovi,  Josefína Jonášová, Adam Kašpar,  Lucie Novotná,  Jiří …

Zážitková výstava Divočina na půdě muzea končí 30. září

VÝSTAVA DIVOČINA / KDE PŘÍRODA ŽIJE VLASTNÍM ŽIVOTEM ?

Marika Bumbálková, Jitka Chrištofová, Anežka, Hana a Martin Jelínkovi,  Josefína Jonášová, Adam Kašpar,  Lucie Novotná,  Jiří Plieštik,  Jakub Orel Tomáš, Denisa Vodičková, absolventi ZUŠ, Vojtěch Zikmund, Martina a Olivia Zwyrtek

To, co se zdá v přírodě chaotické, je pouze složitějším druhem řádu.“ Gary Snyder

Výstava Divočina je o místech, kde má příroda prostor pro své nekonečné bujení a množení, požírání a tlení. Remízky zarostlé keři plnými ptáků a jejich hnízd, březové hájky, tlející pařezy porostlé mechy a choroši, vrstvy spadaného listí, rozeklané vrby v říčních nivách…

Právě taková zákoutí inspirovala krajináře slavné Barbizonské nebo Mařákovy školy a dlouho před nimi malíře školy Dunajské – Albrechta Dürera nebo Lucase Cranacha, jejichž díla se dnes draží za miliony. V takovém prostředí si mohli romantičtí básníci a umělci představovat tančící lesní víly. Divočina byla v umění přítomná už ve starověkých a středověkých spletitých rostlinných ornamentech, najdeme ji v plastikách tajemných zelených mužů na hlavicích sloupů a fasádách historických domů, proplétá se stále uměním jako zelená nit.

K tématu výstavy vedly úvahy nad zvláštní ambivalencí našich přístupů k přírodě. Na jedné straně je tendence zjednodušovat ji, zpřehledňovat, činit jednoduše udržovatelnou – „hlavně žádné spadané listí!“, které jednou podlehne letitý bez, podruhé zarostlý ovocný sad, jindy stará vrba u potoka… na straně druhé jsou davy turistů v národních parcích toužící zažít tu pravou, nespoutanou přírodu. Přitom nemusíme jezdit až do Amazonie nebo na Boubín, pěkné divočiny najdeme i v našem blízkém okolí. Tedy pokud je všechny s dobrým úmyslem nevymýtíme. Stačí se projít milovskými meandry. Ranní slunce prozařující listy vrb na potoce u Petrovického mlýna nebo srnky vycházející z houštin u Kubových rybníků – to jsou dokonalé chvíle, které zažijete přímo ve Městě. V naší výstavě se několikrát objevují jako leitmotiv Rychtářky – meandry Svratky u Milov, které jsou nejen divoké, ale také plní nedocenitelnou funkci zadržování vody v dobách jarního tání nebo velké vody.

Na výstavě se sešli ti, kteří místní divočiny dobře znají a pro které mají také svoji hodnotu estetickou, aby vytvořili v našem nočním monokulturním lese instalace na téma divokých zákoutí.  V prostoru půdy muzea jsme se pokusili vytvořit noční atmosféru evokující tajemná lesní zákoutí monokulturního lesa (instalace z papírových trubek architekta výstavy Františka Brychty a Denisy Vodičkové). Jakub Orel Tomáš je autorem projekcí a chill outového koutku. Homole sochařky Mariky Bumbálkové, instalace scénografky Martiny Zwyrtek a kresby její dcery Olivie, fotografie nejen sochaře Jiřího Plieštika a fotoinstalace Vojtěcha Zikmunda, fotopast na bytosti výtvarnice Hany Jelínkové a sochařky Josefíny Jonášové, instalace lightboxů všestranného výtvarníka a dvorního muzejního restaurátora Martina Jelínka a jeho dcery, studentky grafického designu Anežky Jelínkové. A svítící houby Denisy Vodičkové s jejími absolventy výtvarného oboru ZUŠ. Nemohou chybět klasičtí krajináři – Adam Kašpar a jeho rozměrný obraz Údolí Doubravy a skicy ze Žákovy hory, drobné obrázky Lucie Novotné ze západní Vysočiny.

Kurátorka: Alice Hradilová / Architekt výstavy: Išek Brychta / Osvětlení: Daniel Šimek, Petr Stejskal / Grafika: Anežka Jelínková / Hudba: Filip Hradil / Instalování: Jakub Orel Tomáš, Pavel Fiala, Libor Denk, Petra Tomášková, Alice Hradilová, Jan Navrátil, Erik Havlík, Renata Kyšková, Jan Oravec / Sponzor: Kardio Brychta / Spolupráce: Horácká galerie