Horácké muzeum

O muzeu

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě sídlí v budově staré renesanční radnice ze 16. století. Jeho expozice se zaměřují na lidovou kulturu v severní části moravského Horácka, sklářství, železářství a lyžařskou tématiku, které je věnována největší část. Exponáty dokumentují vývoj tohoto sportu od jeho počátků na konci 19. století do současnosti, kdy se Nové Město na Moravě proslavilo opakovaným pořádáním běžeckých Světových pohárů. Další expozice se týkají vývoje výroby lyží, zasazené do prostředí stolařské dílny z 1. republiky. Součástí expozice je také prvorepubliková školní třída a expozice věnovaná významnému novoměstskému umělci Karlu Němcovi, který je autorem sgrafit na kostele sv. Kunhuty. Na jaře 2018 byla zpřístupněna půda muzea, kde se v letních měsících konají výstavy.

V letní sezóně se zpřístupňuje Strašidelné podzemí věnované pověstem z Novoměstska a dvůr s asi nejatraktivnějším exponátem – „Mlejnkem z Víru.“ Jde o pohyblivý figurální soubor s pracovními a žertovnými výjevy, poháněný vodním kolem, který se spouští každou půlhodinu.
Prohlídka muzea je vhodná pro návštěvníky všech věkových skupin. Dětem slouží na hraní stálá expozice školní třídy z 1. republiky, zvětšeniny lidových hraček v hracím koutku a o prázdninách i loutkové divadlo.

V pokladně si můžete zakoupit tradiční řemeslné výrobky i odborné publikace s lokální tematikou.

Vstupné:

Stálé expozice s výstavou:

  • dospělí 60 Kč, s průvodcem 70 Kč
  • děti, studenti, důchodci 40 Kč, s průvodcem 50 Kč
  • rodinné vstupné (2+2; 2+3) 150 Kč

Strašidelné podzemí /květen – září/:

každou půlhodinu, poslední vstup je půlhodiny před ukončením otevírací doby, ve skupince maximálně 13 osob, větší skupiny se musí hlásit předem

  • dospělí 60 Kč
  • děti, studenti, důchodci 40 Kč
  • rodinné vstupné (2+2; 2+3) 150 Kč
  • v ceně vstupenky je i vstup na „mlejnek“

Mlejnek /květen – září/:

/každou půlhodinu, poslední vstup je půlhodiny před ukončením otevírací doby, ve skupince maximálně 15 osob/
dospělí, děti, studenti, důchodci 20 Kč

RODINNÉ VSTUPNÉ muzeum + Strašidelné podzemí + Mlejnek 250 Kč

Zdarma:

děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P, pedagogický dozor, držitelé průkazu AMG