Horácké muzeum

Zájezd Po stopách zaniklých hamrů

Rubriky: MAP
/ Alice Hradilová

V neděli 10. září se opět po roce vydáme v rámci Dne památek na výlet. Po zaniklých železárnách a sklárnách jsou letos na programu hamry, konkrétně …

Zájezd Po stopách zaniklých hamrů

V neděli 10. září se opět po roce vydáme v rámci Dne památek na výlet. Po zaniklých železárnách a sklárnách jsou letos na programu hamry, konkrétně Brdíčkův mlýn v romantickém říčním údolí u Hamrů nad Sázavou. Mlýn, který je od roku 1976 v péči Technického muzea v Brně, byl založený ve 14. století  a po několik staletí zpracovával železnou rudu těženou v okolí. Zanikl v 17. století, ale mlýnský náhon byl pak dále využíván jako obilní mlýn, který pracoval až do druhé světové války. Brdíčkův mlýn se jmenuje podle rodiny posledních mlynářů. Ve mlýně je od roku 2011 expozice, která je zčásti věnovaná bydlení mlynářské rodiny, dále historii zpracování železné rudy na Žďársku a součástí je také funkční mlýnské kolo pohánějící hamerské zařízení. To bylo do mlýna převezeno z Podhůří u Nepomuku.

Jak už napovídá název obce Hamry nad Sázavou, Šlakhamerský mlýn nebyl zdaleka jediným hamrem v okolí. Celé Žďárské vrchy byly v minulosti jednou z nejvýznamnějších oblastí železářské výroby v našich zemích a například Kadovské hutě byly svého času dokonce druhé největší v celé zemi. Vznik hamrů u Žďáru souvisí jednak s využíváním energie řeky Sázavy, bohatými nalezišti rudy zejména na nedalekém kopci Peperku a obrovskými  zdroji dřeva z pohraničních hvozdů pro výrobu dřevěného uhlí.

Více se dozvíte přímo na místě, pokud se přihlásíte v informačním centru. Sraz účastníků je ve 14:00 na autobusovém nádraží v Novém Městě na Moravě, ke mlýnu půjdeme údolím Sázavy pěšky od penzionu Najdek (cca 400 metrů). Předpokládaný návrat je kolem 17. hodiny.