Výstava ZDAR, BRATŘE PRESIDENTE prodloužena do 1. července

Alice Hradilová  Sdílet článek na nebo

Výstava připomíná významnou událost – zájezd prezidenta Masaryka na Horácko dne 17. června 1928. Přináší detailní popis celodenního programu prvního československého prezidenta. Prezident Masaryk totiž …

Výstava ZDAR, BRATŘE PRESIDENTE prodloužena do 1. července

Výstava připomíná významnou událost – zájezd prezidenta Masaryka na Horácko dne 17. června 1928. Přináší detailní popis celodenního programu prvního československého prezidenta. Prezident Masaryk totiž nenavštívil během své cesty na Horácko jen Nové Město na Moravě, ale jeho náročný celodenní program zahrnoval trasu z Židlochovic přes Kuřim, Tišnov, Nedvědici, hrad Pernštejn, Bystřici nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Žďár, Velké Meziříčí a Velkou Bíteš. Přesto byla návštěva Nového Města na Moravě významná, protože tu prezident pobyl delší dobu a slavnostně poobědval ve zdejší sokolovně.

Mimo detailně zachycených událostí se návštěvníci výstavy mohou těšit i na množství fotografií z měst, která prezident se svým doprovodem navštívil, uvidí vystavenou scénu prezidentova příjezdu a budou si moci vyslechnout zvukovou rekonstrukci slavnostního dne. Naprosto unikátní je představený filmový záznam z Masarykovy cesty po Horácku z Národního filmového archivu, který pro mnoho zde zachycených míst představuje vůbec nejstarší filmový záznam.