Výstava fotografií Aloise Podlouckého

Rubriky: Horácké muzeum
Alice Hradilová  Sdílet článek na nebo

Od pátku 17. února se můžete přijít podívat na unikátní fotografie novoměstského malíře Aloise Podlouckého (1890 – 1965). Vystudoval figurální malbu na Akademii výtvarných umění …

Výstava fotografií Aloise Podlouckého

Od pátku 17. února se můžete přijít podívat na unikátní fotografie novoměstského malíře Aloise Podlouckého (1890 – 1965). Vystudoval figurální malbu na Akademii výtvarných umění v Praze. Bojoval v 1. světové válce a po jejím skončení se dal na učitelskou dráhu. Usadil se v Novém Městě na Moravě, kde působil dalších třicet let až do své smrti jako malíř, učitel, člen pěveckého spolku Smetana a divadelního spolku Horák.

Kromě malířského díla (věnoval se převážně krajinomalbě a portrétům) bylo jeho velkou zálibou fotografování a stal se průkopníkem krajinářské fotografie na Vysočině. Z rozsáhlého souboru umělcových fotografií jsme na naši výstavu vybrali kromě záběrů krajiny také portréty a snímky každodenních i svátečních situací zasazených na Novoměstsko. Dochovalo se také mnoho snímků z Vernéřovic na Náchodsku a okolí žďárského zámku, kde byly další domy rodiny Podlouckých. Fotografická sbírka se zachovala na půdě umělcova domu na Makovského ulici v Novém Městě na Moravě, který po malířově smrti zakoupila rodina Štorkových. Nalezené fotografie nechala zdigitalizovat paní Libuše Kalášková u pana Vojtěcha Košíka a poskytla muzeu podklady k výstavě.