Vánoce v muzeu – jarmark a výstava betlémů

Alice Hradilová  Sdílet článek na nebo

V pátek 14. prosince od 10 do 16 hodin se v muzeu koná již tradičně jarmark s vánoční tematikou. Letošní výběr bude opravdu pestrý. Návštěvníkům …

Vánoce v muzeu – jarmark a výstava betlémů

V pátek 14. prosince od 10 do 16 hodin se v muzeu koná již tradičně jarmark s vánoční tematikou. Letošní výběr bude opravdu pestrý. Návštěvníkům se představí rekordních patnáct vyznavačů tradičních řemesel. Přijede pan Malý ze Spolku archaických nadšenců, který vyřezává krásné betlémy ze dřeva, paní Blažková z Podolí přiveze betlémy a další vánoční dekorace z kukuřičného šustí. Paní Jaklová z Chotěboře rozšířila letos svoji už tak pestrou nabídku (od betlémů v ořechových skořápkách po krojované panenky) o síťování, po delší době se na jarmarku objeví také skláři z Dolního Bradla, kteří předvedou ruční zdobení skleněných ozdob. Skleněné baňky nabídnou také Čihákovi z východomoravské Blatnice. Nakupovat můžete i vánoční ozdoby z korálků, háčkované, paličkované nebo od pana Janů z Nové Vsi, který vytváří roztodivné kreace ze šišek a jiných lesních přírodnin. Nebudou chybět ani železné formičky a samozřejmě pan Bureš s proutěnými košíky, kukaněmi a krmítky. Místní včelaři přivezou teplou medovinu a perníky, výtvarnou dílnu povede tentokrát drátenice paní Studená z Kuklíku.

Současně s jarmarkem bude zpřístupněna výstava betlémů ze sbírek hlineckého muzea. Na dvě desítky betlémů, kromě vyřezávaných ze dřeva také ze slámy, paličkované, papírové nebo dokonce v hrnku. Největší betlém vyřezal před deseti lety pan Jiří Petrlík z Hlinska, obsahuje 40 přes 20 cm velkých figurek. Výstava bude k vidění do 31. ledna 2019.

Vstup na jarmark a výstavu 14. prosince bude zdarma.