Horácké muzeum

Šáteček Hany Brady ve sbírkách muzea

Rubriky: Horácké muzeum
/ Alice Hradilová

Některé muzejní exponáty nejsou vzácné tím, jak vypadají, ale svým příběhem. Ve sbírkách máme například dvě dřevěné třísky ze schodiště domu v Brixenu, kde bydlel …

Šáteček Hany Brady ve sbírkách muzea

Některé muzejní exponáty nejsou vzácné tím, jak vypadají, ale svým příběhem. Ve sbírkách máme například dvě dřevěné třísky ze schodiště domu v Brixenu, kde bydlel K. H. Borovský a kde si je později odloupl na památku vlastenec pan Hrbotický. Nedávno nám do sbírek věnoval výtvarník Jiří Štourač malý šáteček, který celý život pečlivě uchovávala jeho maminka jako dědictví po Hance Brady. Novoměstská rodina Brady se díky knize Hanin kufřík stala známou po celém světě. Včerejší nezapomenutelné představení ZUŠ na toto téma je nejlepší příležitostí jak se podělit o text, který nám k šátku pan Štourač sepsal.

Moje máma Julie Štouračová roz. Čechová (1926 – 2000) studovala za války učitelský ústav v NM. Ve škole se seznámila se svojí spoužačkou Věrou Hájkovou (1926 – 2012), později provdanou Bednaříkovou. Vzniklo celoživotní přátelství. Věra Hájková byla sestřenicí Hany Brady. Její maminka byla totiž za svobodna Hedvika Metzl Brady a provdala se za pana Ludvíka Hájka, hajného z Koníkova.

Máma se přes Věru Hájkovou tedy seznámila za války i s rodinou Brady. Pamatovala si, jak byli sourozenci připravováni na odchod do Terezína atd. Jiří a Hana po odchodu rodičů do koncentračních táborů nějakou dobu ještě žili právě v rodině Hájkových . Když se po válce vrátil pouze Jiří, dostala na památku máma právě tento Hanin šátek, který pečlivě celý život uchovávala. S tímto příběhem se pojí ještě jedna zvláštní událost. Když máma někdy počátkem šedesátých let jela se zájezdem učitelů do Osvětimi, čekal ji tam šokující zážitek. Na hromadě kufrů umístěných v expozici byl kufr s nápisem Hana Brady atd., který se pak stal celosvětově známým. Určitě to tehdy sdělila Věřě Bednaříkové. Jestli to ona řekla svému bratranci v Kanadě Jiřímu nevím, ale vím, že spolu byli Věra Bednaříková roz. Hájková a Jiří Brady v častém písemném kontaktu.

V Bystrém 31. 11. 2022