Promítání filmu 28. říjen 1918 na Moravě

Alice Hradilová  Sdílet článek na nebo

Na půdě Horáckého muzea se 4. října od 17 hodin uskuteční první promítání dokumentárního filmu 28. říjen 1918 na Moravě. Další promítání proběhne 28. října …

Promítání filmu 28. říjen 1918 na Moravě

Na půdě Horáckého muzea se 4. října od 17 hodin uskuteční první promítání dokumentárního filmu 28. říjen 1918 na Moravě. Další promítání proběhne 28. října v kulturním domě. 

Vznik samostatného československého státu 28. října 1918 patří k nejvýznamnějším okamžikům v historii Čechů, Moravanů i Slováků, protože zásadním způsobem ovlivnil další vývoj těchto národních komunit.

Dokumentární film o stopáži 60 minut rekonstruuje historické události, spojené s rozpadem rakousko-uherské monarchie na Moravě. Věnuje se podrobně konkrétním událostem kolem vzniku Československé republiky na území Moravy. Je to podnět o to závažnější, že doposud žádný dokument tohoto druhu vytvořen nebyl.

Dokument s pomocí dobových filmových záběrů a současných rekonstrukcí tehdejších událostí dnešnímu divákovi přiblíží poslední dny existence habsburské monarchie a průběh jejího rozpadu na Moravě. Seznámí dnešního diváka se vznikem Moravského národního výboru, který 29. října 1918 vyhlásil připojení Moravy k nově vznikajícímu Československu, jeho činností a představí hlavní aktéry tohoto dějinného pohybu, jako byli Adolf a Jaroslav Stránský, Jaroslav Budínský či Jan Černý. S pomocí historiků a využitím archivních dokumentů, stejně jako muzejních exponátů, přiblíží dnešnímu divákovi pohnutou dobu před 100 lety na Moravě a boj o převzetí správy moravských měst do českých rukou.

Promítání se koná v rámci putovní výstavy Velká válka – Češi na bojištích Evropy, která bude vystavena od 2. do 31. října na půdě muzea. 

Soubory ke stažení