Horácké muzeum

Příběh Alice Feinové (Mezinárodní den obětí holocaustu)

Rubriky: Horácké muzeum
/ Libor Denk

Dnes si připomínáme Den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který upozorňuje na miliony obětí z období druhé světové války. Právě 27. ledna 1945 …

Příběh Alice Feinové (Mezinárodní den obětí holocaustu)

Dnes si připomínáme Den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který upozorňuje na miliony obětí z období druhé světové války. Právě 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka. Tato událost je považovaná za symbol osvobození všech koncentračních táborů.

Nacistická perzekuce se nevyhnula ani některým obyvatelům Nového Města na Moravě. Z místních židovských obyvatel se do širšího povědomí dostala zejména rodina Brady, a to díky smutnému příběhu malé Haničky (kniha Hanin kufřík: příběh dívky, která se nevrátila). Vzpomeňme méně známý, ale stejně otřesný příběh Alice Feinové.

Alice Feinová se narodila 2. 4. 1920 v Brně do rodiny spřízněné s novoměstskou židovskou rodinou Skuteckých (majitelé domu čp. 4 na Vratislavově náměstí). Alice se během svého mládí v Brně seznámila s vysokoškolským studentem Bohumírem Běhulou (*1. 8. 1912 v Boskovicích). Přátelství brzy přešlo v lásku a mladí se zasnoubili. Tato krásná životní etapa byla ale vystřídána utrpením. Když vypukla válka, Alice se společně se svojí rodinou přestěhovala do Nového Města na Moravě. Nejspíše doufali, že díky změně trvalého bydliště budou chráněni před nacistickou perzekucí. Bohumír nechtěl svoji snoubenku, která navíc nedávno otěhotněla, opustit, a z  toho důvodu pravděpodobně přijal místo obecního úředníka v nedalekém Domanínku.

Jak postupoval čas, zvyšovala se i míra omezování práv židovského obyvatelstva. Alici, stejně jako ostatním Židům, začal hrozit transport do Terezína. Aby se mu vyhnula, fingovala vlastní smrt utopením. Ve skutečnosti se ale ukryla v Bystřici nad Pernštejnem a později v Domanínku, kde mohla být nablízku svému snoubenci. Zde se o ni staral Ladislav Hájek a poté i manželé Nedělkovi. Úkryt byl ale jedním konfidentem z Bystřice vyzrazen a 1. 6. 1942 bylo na místo vysláno gestapo. Po jejich příjezdu se Alice pokusila o útěk, ale při skoku z okna se těžce zranila a byla zatčena. Po převezení do Brna byla i přes vysoký stupeň těhotenství a zranění 4. 6. 1942 popravena oběšením v Kounicových kolejích. Na témže místě a ve stejný den byl zastřelen i její snoubenec Bohumír Běhula.

Zdroje:

Archiv Horáckého muzea

ČERNÝ, Jaromír: Byli jedni z nás. Vzpomínka na naše novoměstské spoluobčany, oběti holokaustu. Nové Město na Moravě 2003.

https://encyklopedie.brna.cz/