Horácké muzeum

Po stopách zakladatelů milovské sklárny

Rubriky: Horácké muzeum
/ Alice Hradilová

Mezi nejhodnotnější sbírky Horáckého muzea patří sklo ze zaniklých skláren na Novoměstsku. Naše sbírka čítá na 800 kusů historického skla a její velkou část tvoří …

Po stopách zakladatelů milovské sklárny

Mezi nejhodnotnější sbírky Horáckého muzea patří sklo ze zaniklých skláren na Novoměstsku. Naše sbírka čítá na 800 kusů historického skla a její velkou část tvoří exponáty ze sklárny v Českých Milovech. Její produkty byly vyváženy do celé Evropy i přes oceán a na Světové výstavě ve Vídni roku 1873 vyhrály první cenu. Za 51 let své existence vznikla kolem huti sklářská osada, jejíž součástí byla i škola a dvě hospody. Dnes na tomto místě najdete jen dům brusičů skla a podle původních plánů zrekonstruovaný skelmistrovský dům.

Milovskou huť založili v roce 1835 bratři Carl a Joseph Conrathové, sklářští podnikatelé z Kamenického Šenova. Pokud se někdy vydáte do Českého Švýcarska a navštívíte Kamenický Šenov, můžete tam narazit na výrazné stopy zakladatelů sklárny v Milovech. Kousek pod turistickou atrakcí Panská skála (čedičové skalní varhany) stále stojí v ulici 9. května výstavní dům č. 332 s původním pískovcovým portálem, který fungoval jako obchodní dům firmy Joseph Conrath a spol. Vznosný dům s vyřezávaným balkonem č. 221 na téže ulici  patřil Carlu Conrathovi. Na starém hřbitově u kostela je krásný náhrobek Josepha Conratha se sochami andělů, jehož autorem jsou bratři Maxovi (Emanuel Max vytvořil několik soch na Karlově mostě nebo pomník Radeckého na Malostranském náměstí). Továrník Harry Palme ve svém pojednání o šenovských sklářích píše o bratrech Conrathových jako o schopných, vzdělaných a dobrosrdečných lidech, kteří svoji poctivostí a ušlechtilostí vynikali nad všemi ostatními obchodníky.

Kromě památek na rodinu Conrathů narazíte na sklářskou historii v Šenově na každém kroku – muzeum s expozicí rytého skla, výstavní náhrobky slavných sklářských rodů na hřbitově nebo rozpadající se impozantní secesní budova Eliáška – bývalá továrna slavného sklářského podnikatele Eliase Palmeho, která produkovala křišťálové lustry do celého světa. Naštěstí ne každá sklárna měla stejný osud. Momentálně je sklářství na Novoborsku zase na vzestupu, o čemž se můžete přesvědčit třeba v prodejně lustrů Preciosa v Kamenickém Šenově nebo při návštěvě mnoha funkčních skláren a ateliérů v okolí. Mezi nimi vyniká skleněný dům firmy Lasvit v Novém Boru, který dostal v roce 2019 Českou cenu za architekturu.