Odhalení zlaté lyže s besedou

Alice Hradilová  Sdílet článek na nebo

Během Roku lyžařů se muzeum podílí na organizaci různých projektů a akcí. Dnes bychom vás rádi pozvali na slavnostní odhalení zlaté lyže s besedou, která se …

Odhalení zlaté lyže s besedou

Během Roku lyžařů se muzeum podílí na organizaci různých projektů a akcí. Dnes bychom vás rádi pozvali na slavnostní odhalení zlaté lyže s besedou, která se uskuteční 7. dubna v 17:00 v Horáckém muzeu.

Zlatá lyže je jeden z nejstarších, ale i nejvýznačnějších lyžařských závodů pořádaných v České republice. První ročník závodů se uskutečnil v Novém Městě na Moravě v roce 1934.

Cenou závodu Zlatá lyže Českomoravské vysočiny byla cca 19 cm dlouhá lyže z ryzího zlata, kterou nechal zhotovit za 10 dukátů Ing. Josef Jílek, jednatel Svazu lyžařů a rodák z Vysočiny. Cena byla putovní a byla určena pro vítěze závodu sdruženého. Jejím trvalým držitelem se stal závodník, který zvítězil v závodu třikrát po sobě nebo pětkrát celkem. Jediným závodníkem, který toho v historii dosáhl, byl novoměstský lyžař Bohumil Kosour, protože v závodě zvítězil v letech 1939,1940, 1941,1942 a 1949.

Zlatou lyži daroval v roce 2021 Horáckému muzeu syn legendárního novoměstského závodníka Bohumila Kosoura, pan Vladimír Kosour a obohatil tak sbírky muzea o jeden z nejcennějších exponátů.

Na počest této události proběhne slavnostní odhalení lyže v expozici Horáckého muzea. Pan Kosour musel bohužel na poslední chvíli z osobních důvodů účast na besedě odříct, těšit se ale můžete dobové filmové záběry pana Janíčka s komentářem a besedou všech přítomných znalců novoměstského lyžování. Budeme se těšit na vaši návštěvu!

Mgr. Libor Denk

Soubory ke stažení

 
Dotazník