Odhalení pamětní desky obětem holocaustu

Veronika Teplá  Sdílet článek na nebo

Odhalení pamětní desky obětem holocaustu na I. základní škole 12. 9. od 10:00. Srdečně Vás zveme na slavnostní odhalení pamětní desky obětem holocaustu na I. …

Odhalení pamětní desky obětem holocaustu

Odhalení pamětní desky obětem holocaustu na I. základní škole 12. 9. od 10:00.

Srdečně Vás zveme na slavnostní odhalení pamětní desky obětem holocaustu na I. základní škole. Přijďte si s námi připomenout židovské obyvatele z Nového Města na Moravě, kteří tragicky zahynuli za II. světové války.

Sobota 12. září 2020 v 10:00 hodin v hlavním vchodu do I. základní školy

Úvodní slovo Vojtěch Hrouda. Vystoupí klarinetové kvarteto Základní umělecké školy pod vedením Ladislava Mika. Představí skladby od Henryho Purcella: Rondeau, Slow Air a Air.

Nová deska vznikla pod taktovkou Ing. Víta Sladkého a zhotovil ji kovář Pavel Klimeš.

Seznam lidí, které si budeme připomínat:

Moric Skutecky
Bedriska Skutecka
Karel Skutecký
Rudolf Skutecký
Filip Skutecký
Karel Brady-Metzl
Marketa Brady-Metzl
Hana Brady
JUDR. Jindrich Hoffmann
Ing. Viktor Pan
Dr. Norbert Fein
Anna Feinova
Alice Feinová
Eliska Rotterova
Leo Eisler

Rodina Brady vlastnila dům v NMnM na Vratislavově náměstí čp. 13, kde byl i jejich obchod. Rodiče zahynuli v Osvětimi v roce 1942, o děti – Hanu a Jiřího – se staral strýc. Ani oni však neunikli pronásledování, 2 roky prožily v Terezíně a na podzim 1944 byly poslány transportem do Osvětimi, kde Hana zahynula. Její bratr Jiří válku přežil, emigroval a usadil se v Kanadě.

Rodina Skuteckých přišla do NMnM na začátku 90. let 19. století z Olešnice. Po desetiletí finančně přispívali řadě novoměstským spolkům – např. Novoměstskému okrašlovacímu spolku, Sboru dobrovolných hasičů, studentskému spolku Horák a dalším. Celá Skuteckých rodina byla v listopadu 1941 deportována neznámo kam. Mořic Skutecký zahynul v Mauthausenu. O zbývajících členech rodiny – manželce a 3 synech ve věku 31, 23 a 19 roků dodnes není známo kdy a kde zahynuli.

Některé z dalších obětí holocaustu Nového Města na Moravě přišli z Brna. V poněmčeném Brně byli totiž Židé vystaveni perzekuci přímo na ulicích a doufali, že v našem městě najdou bezpečí.

Ing. Viktor Pan byl technickým radou státních drah v Brně. Jako Žid byl u státního podniku zbaven vedoucího místa a pracoval údajně jako dělník v lokomotivním depu ve Žďáru. Bydlel na nádraží v NMnM.

Dr. Norbert Fein, Anna Feinová, Alice Feinová.  Anna Feinová byla sestrou Mořice Skuteckého z NMnM, celá rodina bydlela v Brně. Jejich dcera Alice se skrývala nejdříve v Bystřici nad Pernštejnem, pak v Domanínku. Úkryt byl konfidentem prozrazen a Alice byla navzdory vysokému stupni těhotenství v Kounicových kolejích v Brně popravena oběšením stejně jako její snoubenec.

Leo Eisler byl příbuzným rodiny Brady, byl vychováván tetou Karolínou v NMnM, kde na zdejší reálce maturoval. I když pocházel ze smíšeného manželství, holocaustu neunikl. Byl popraven na podzim 1941 v Brně a je zde na židovském hřbitově pochován. Měl 4 bratry, z nichž 2 také zahynuli během 2. světové války.

JUDr. Jindřich Hoffmann byl právníkem na okresním úřadě v NMnM.

Čerpáno z publikace ing. Jaromíra Černého „Byli jedni z nás“.

den-otevrenych-dveri-pamatek-2020-09-12-odhalenidesky_WEB-EMAIL