Muzejní a galerijní noc na téma Baroko

Rubriky: Horácké muzeum
Alice Hradilová  Sdílet článek na nebo

Letos se Horácké muzeum a Horácká galerie rozhodly zapojit do celostátního Festivalu muzejních nocí společně a v rámci probíhajícího Roku baroka se ponese v barokním duchu.  Začínáme už v …

Muzejní a galerijní noc na téma Baroko

Letos se Horácké muzeum a Horácká galerie rozhodly zapojit do celostátního Festivalu muzejních nocí společně a v rámci probíhajícího Roku baroka se ponese v barokním duchu.  Začínáme už v 17 hodin. Nejenom pro nejmenší návštěvníky bude v Horáckém muzeu oblíbené loutkové divadlo. Tentokrát z dílny žáků Základní školy v Bobrové, které pod vedením výtvarnice Mirky Špačkové vyrobily loutky v barokních kostýmech a s paní učitelkou Řezníčkovou nacvičily Dlouhého, širokého a bystrozrakého.

Následovat bude inscenovaná jarmareční píseň o pádu meteoritu na Odranci v roce 1619. Tuto událost, kterou v napjatém ovzduší v předvečer Bitvy na Bílé hoře vnímali lidé jako Boží znamení, zaznamenal novoměstský panský úředník Antonín Želechovský ze Želechova. Málokdo dnes ví, že dva kusy meteoritu vážící 1 a 8 kg záhadně zmizely. Popis meteoritu (měl vypadat jako mlýnské kolo a být zdobený) vedl některé záhadology k teorii, že se jednalo o létající talíř a v něm přistál mimozemšťan. Jeho další působení dávají do souvislosti s andělem bojujícím na straně žďárských mnichů za třicetileté války a kostmi obřích rozměrů nalezených při opravě zdejšího kláštera.

Muzeum bude volně přístupné až do 20. hodiny včetně Strašidelného podzemí.

Program bude pokračovat v Horácké galerii, kde se již od 17 hodin můžete procházet zámeckými prostorami a natrefit na jeho barokní obyvatele. Zastihnete je například při dobové hostině. V muzejní kavárně si můžete dát až do 21 hodin něco dobrého ke kávě či čaji, v dílničce si děti vyrobí vystřihovánku. Ve 20 hodin vás čeká hudba barokních mistrů v podání Tišnovského komorního orchestru a po jeho skončení akci ukončí šermíři na nádvoří galerie.

Těšíme se na Vás.