Komentovaná prohlídka výstavy Století na lyžích

Alice Hradilová  Sdílet článek na nebo

Prohlídka výstavy s podtitulem Lyžařská móda a výbava v minulém století, která probíhá  ve vestibulu, výstavním sále a lyžařských expozicích muzea do 4. března. Výstavou Vás …

Komentovaná prohlídka výstavy Století na lyžích

Prohlídka výstavy s podtitulem Lyžařská móda a výbava v minulém století, která probíhá  ve vestibulu, výstavním sále a lyžařských expozicích muzea do 4. března. Výstavou Vás 17. února v 16:00 hodin provede její kurátorka Mgr. Kateřina Kučerová.

Na počátku příprav výstavy byla výzva v novinách, na kterou zareagovalo přibližně 80 lidí  a do muzea přinášeli předměty spojené s lyžováním. Velká část předmětů byla muzeu darována, některé se pro svou velkou osobní hodnotu po výstavě  vrátí majitelům. Stávající početná lyžařská sbírka muzea tak bude rozšířena o stovky předmětů, především lyží, hůlek, lyžařské obuvi, kusů oblečení, doplňků a fotografií. Výstava mapuje maximum, co bylo možné vystavit k představení podoby lyžařů od figuríny nejstarší lyžařky z 90. let 19. století až po nejmladší exponát, kterým je kombinéza závodnice Kateřiny Neumannové. Výstava na 41 pánských, dámských i dětských figurínách představuje vývoj lyžařské módy v průběhu celého století. Prezentováni jsou nejen lyžaři-běžkaři, ale i lyžaři-sjezdaři a návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout i skokana na lyžích. Přestože se výstava věnuje převážně podobě lyžující veřejnosti, jsou zde představení i závodníci. Výstavu dokreslují i krátké dokumentární filmy s lyžařskou tematikou, nejstarší film zachycuje skoky na lyžích v Novém Městě na Moravě v r. 1950 a nejmladší film představuje novoměstský Světový pohár v lyžování z r. 1989. Návštěvníci (především děti) se pak mohou vyřádit ve fotokoutku, kde si lze vyzkoušet starší lyžařské oblečení i výstroj a děti si také mohou vyrobit a vymalovat lyžaře z papíru.