Další skvělý Den Země v muzeu s Chaloupkami o.p.s.

Alice Hradilová  Sdílet článek na nebo

Den Země ve Žďárských vrších 13.4.2019 Francouzská cibulačka, budapešťská pomazánka, švédský koník, irská či italská pohádka, den ve všech evropských jazycích, vlajky evropských zemí, únikovka …

Další skvělý Den Země v muzeu s Chaloupkami o.p.s.

Den Země ve Žďárských vrších 13.4.2019

Francouzská cibulačka, budapešťská pomazánka, švédský koník, irská či italská pohádka, den ve všech evropských jazycích, vlajky evropských zemí, únikovka a nástěnná mapa Evropy. To jsou některé atributy, které provázely letošní 8. ročník Dne Země ve Žďárských vrších. Celá akce byla inspirována pestrou evropskou komunitou.

Tuto akci tradičně ve spolupráci s Horáckým muzeem připravilo ekocentrum Chalupky Krátká.

Pro zájemce bylo připraveno 9 tras od 5 do 100km, na které vyrazilo 83 účastníků. Trasy přivedly pochodníky na nejkrásnější místa Žďárských vrchů jako jsou Čtyři palice, hrad Štarkov, Prosíčka či Devět skal. Kratší trasy ukázaly Bílou a Černou skálu, krásy lesa Ochozi a okolí Nového Města na Moravě.

Po loňském zájmu o trasu 100km došlo letos k poklesu. Na tuto trať vyrazily pouze tři závodníci.

Největší zájem byl o trasu 40km a o dětskou pětikilometrovou trasu, která byla inspirována pohádkami našich evropských sousedů. Děti po návratu čekalo tvoření na evropské téma: výroba tradičního švédského koníka. Všichni si mohli vyzkoušet svoje znalosti evropských vlajek a jazyků, či test s evropskými zajímavostmi. Také občerstvení bylo evropské: typická maďarská gulyas leves, francouzská cibulačka či balkánská zeleninová polévka, budapešťská pomazánka či severské perníky – pepparkakor.

Na půdě muzea byla pro zájemce připravena úniková hra, založená na evropských reáliích. Všichni účastníci byli na závěr požádáni o vyznačení svého pohybu po Evropě.

Na nižší účasti se letos podepsalo velmi chladné počasí kolem 4°C. Odpoledne dokonce sněžilo. S účastí evropských národů to také bylo slabší. Kromě Čechů přijeli ještě Slováci.

Mezi rekordmany akce patří třináctiletá Anna Ernestová , která si na náročnou 40km trať přijela až z Železné u Berouna a trať úspěšně dokončila.

Marie Rajnošková, Chaloupky o.p.s.