Horácké muzeum

Noc muzeí, galerií a kostelů

začátek v 17:00 hod, konec v 22:00 hod
centrum Nového Města na Moravě, Nové Město na Moravě
 
Noc muzeí, galerií a kostelů

9.00 – 20:00

Horácká galerie – volný vstup

Horácké muzeum – volný vstup

 

17:00 – 19:30 – každých 30 min

Josef Sadílek – před radnice (za špatného počasí ve vestibulu radnice)

Pernštejnové – u kašny Vratislava (za špatného počasí ve vestibulu muzea)

Zázrak se svatou Annou – u kašny v parku (za špatného počasí ve vestibulu muzea)

Leopold z Ditrichštejna – před galerií, AZ kvíz s Leopoldem (za špatného počasí ve vestibulu galerie)

 

17:15 – 19:30

Setkání s Čestmírem Suškou a dalšími umělci – Horácká galerie

 

17:15 – 19:45

Skládání papírových vlašťovek a jejich originální instalace – nádvoří Horácké galerie

 

18:00 – 19:30 – každých 30 min

Karel Němec – u vchodu do kostela sv. Kunhuty (za špatného počasí v kostele sv. Kunhuty)

 

18:00 – 19:30 – každých 30 min

Příběhy starých evangelických vyprávěnek a pověstí – u evangelického kostela (za špatného počasí v evangelickém kostele)

 

20:00

Koncert písničkáře Karla Vepřeka – u evangelického kostela (za špatného počasí v evangelickém kostele)

 

21:00

Ekumenická bohoslužba – u kašny v parku (za špatného počasí v evangelickém kostele)

 

Muzeum, galerie i oba kostely se tentokrát spojili a připravili pro vás dramatizace historických postav a událostí na náměstí a u evangelického kostela. Těšte se na setkání s Pernštejny u kašny na náměstí, Leopoldem z Ditrichštejna u Horácké galerie, Karlem Němcem u kostela svaté Kunhuty nebo Josefem Sadílkem u budovy Městského úřadu v podání vašich oblíbených spoluobčanů. Ve 20:00 koncert písničkáře Karla Vepřeka a ve 21:00 ekumenická bohoslužba u evangelického kostela.

V případě deště se scénky u kostelů poposunou do kostelů, Leopold do galerie, Sadílek do budovy Městského úřadu. Pouze zázrak se svatou Annou a Pernštejnové změní místo a odehrají se ve vestibulu muzea. Ekumenická bohoslužba by se konala v evangelickém kostele.

A co konkrétně vás v hlavní části programu čeká? U městského úřadu se v roce 1899 setkáte se starostou a stavitelem Josefem Sadílkem (pan starosta Michal Šmarda), který zrovinka řeší problém se zastupiteli na radnici. U kašny na náměstí se bratři Vratislav (Václav Zikmund) a Vojtěch (Jaroslav Strnad) z Pernštejna dohadují, kdo je lepší či horší správce rodového majetku a kolem pobíhá malý Vojtěch z Třebomyslic (Matěj Oros), který si to v budoucnu všechno koupí. U kostela svaté Kunhuty vás přivítá tvůrce sgrafit Karel Němec v podání pana kostelníka Harvánka a pan farář Kulifaj coby děkan Matěj Müller. U sloupu svaté Anny v parku si připomeneme zázračnou událost, která se stala při požáru města v roce 1723 (Veronika Teplá, David Balvín, Pavlína Miholová, Lada Leszkowová).

Děkujeme přátelům z hlineckého divadelního spolku Ladě a Tomášovi za spolupráci na dramatizaci a vyřizujeme pozdrav na jejich festival Artsy – fartsy. http://artsy-fartsy.cz/

Ještě několik slov k večernímu koncertu: Karel Vepřek je český folkový písničkář. Vydává své vlastní písně a zhudebněné básně (např. Jiřího Ortena, Jana Zábrany, Bohuslava Reynka nebo Pavla Kolmačky). Hrával ve skupině Pozdravpámbu Svatopluka Karáska. Hraje na kytaru a heligonku. Absolvoval gymnázium, ale za totality pracoval v dělnických profesích, do února 2015 byl redaktorem Českého rozhlasu. Pro Český rozhlas Praha připravoval pořad Nebe dokořán, Paprsky naděje, Nedělní bohoslužby a Váš příběh. Pro Radiožurnál pořad Výzvy přítomnosti, Křesťanský týdeník a hudební příspěvky do pořadů Tvůrčí skupiny náboženských pořadů. Pro stanici Vltava připravoval vzdělávací pořady s podtitulem Prameny a proudy. V pořadu Hovory o víře představoval formou rozhovoru s duchovními i laickými věřícími různá náboženství a náboženské společnosti v Česku. Počátkem 90. let 20.st. byl výhradním dopravcem knih pro Knihkupectví Beran v Novém Městě na Moravě. Zpívá rád, vždy a všude…  V roce 2021 vydavatelství Indies vydalo reprezentativní box 8 CD písní Karla Vepřeka.

 

 

Pořadatel

Horácké muzeum, Horácká galerie...
Mgr. Alice Hradilová
Zveřejnil/a 6. leden 2021 v 10:41 hod. Alice Hradilová
 
 

Soubory ke stažení