Komentovaná prohlídka výstavy Ivy Němcové

začátek v 17:00 hod, konec v 18:00 hod
Horácké muzeum, Nové Město na Moravě
 

Dragan Stojčevski, srbský scénograf vystudovaný a žijící v Praze, přijede v sobotu provést vás výstavou své kamarádky a kolegyně Ivy Němcové na půdě Horáckého muzea.

http://www.draganstojcevski.com/

Výstava scénografií Ivy Němcové představuje jednu z předních osobností své scénografické generace. Za práci na inscenaci opery Leoše Janáčka Z mrtvého domu jí byla udělena Cena Národního divadla pro umělce do 35 let, bohužel in memoriam.

Narodila se 3.3.1980 v Nové Vsi u Nového Města na Moravě, vystudovala aranžérství ve Žďáře, SŠUŘ v Brně, DAMU obor scénografie v Praze, absolvovala roční stáž v Londýně na prestižní škole Central Saint Martins. Navrhla scénu a kostýmy k mnoha divadelním představením a filmům, vytvářela vizuální styl nekomerčním spotům a projektům (např. pro nadaci Hospic, Jedličkův Ústav, DesignHelp), byla autorkou výtvarného řešení videoklipů pro The Tap Tap a podílela se na zajímavých Site- specific projektech, třeba originální exkurzi do zaniklých Barrandovských teras.

Divadelní ústav vydal knihu o jejím díle a vytvořil webové stránky (ivanemcova.cz). Neuvěřitelně originální a nápadité videoinstalace a modely scén Ivy Němcové můžete vidět na výstavě, kterou zapůjčíme letos na podzim do Horácké galerie.

Na Ivu Němcovou vzpomínají její nejbližší přátelé jako na talentovanou, originální a vizionářskou “bytůstku”, která svoji vášeň dávala práci a dokázala vždy z minima prostředků vytvořit skvělé věci. Jak sama říkávala – “z hovna muškát.”

Její kolega, režisér Daniel Špinar, říká: “Pracovat s ní bylo opravdu osvobozující. Vedle ní jsem si vždy znovu a znovu uvědomoval, že umělec má plně věřit své intuici a jít si za svým – ať si každý říká, co chce. Měla obrovský smysl pro humor. Pro vtipný a neúprosně přesný komentář nikdy nešla daleko!”

 

Soubory ke stažení

Pořadatel

Horácké muzeum
Mgr. Alice Hradilová
566 598 762

http://hm.nmnm.cz
Zveřejnil/a 9. září 2021
v 10:36 hod. Alice Hradilová