Vernisáž výstavy Chudoba
Horácká galerie, Horácké muzeum, Nové Město na Moravě
Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě a Galerie a muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě připravují na začátek příštího roku rozsáhlý společný projekt CHUDOBA s podtitulem Téma chudoby v umění, dějinách a přítomnosti. Cílem projektu je představit prostřednictvím textů, audiovizuálních prvků, klasického a současného umění, historických i současných předmětů a uměleckých intervencí jeden z nejvýznamnějších sociálních a společenských fenoménů současnosti.
Na výstavě budou k vidění nejen díla z vlastních sbírek zmíněných institucí, ale také díla zapůjčená ze státních hradů a zámků Národního památkového ústavu a z českých a moravských galerií (GASK, Moravská galerie v Brně, Muzeum umění Olomouc, GVU Ostrava), a to v kombinaci s obrazy, instalacemi a videoprojekcemi dvou desítek současných výtvarníků.
Autory projektu jsou historik umění, památkář a vysokoškolský pedagog Michal Konečný, kurátorka a umělkyně zabývající se videem a prostorovými instalacemi Barbora Ilič, a český spisovatel, sociolog a publicista Stanislav Biler. Architektonický koncept výstavy je dílem autorské dvojice Barbora Ponešová a Marije Joja, grafikem výstavy je Jakub Polách.
Výstava bude zahájena performancí Markéty Slané v pátek 17. ledna v 17 hodin v Muzeu a galerii v Havlíčkově Brodě, kde potrvá do 30. března. V Novém Městě na Moravě pak proběhne druhá vernisáž ve středu 29. ledna v 17 hodin v Horácké galerii. Výstava v obou novoměstských kulturních institucích potrvá do 27. dubna.
Expozice v jednotlivých městech bude možné navštívit samostatně, ale budou obsahově na sebe volně navazovat a v každé instituci se budou dotýkat jiných témat, jako je například zobrazování a romantizace chudoby v umění, život umělce, bydlení a zadlužení jakožto začarované kruhy chudoby, proměny podoby práce, instalace a videa v Horáckém muzeu se zaměří na genderově podmíněnou chudobu, kromě filmů a instalací ze současnosti vystavíme fotografie z muzejního archivu.
Pořadatel
Věra Staňková