Výstava kraslic za okny muzea a proč je nejvíc kraslic červených
Oblíbený velikonoční jarmark v muzeu se letos bohužel už podruhé nemůže uskutečnit. Na období velikonoc jsme také chystali výstavu kraslic paní Miloslavy Gregorové z Nového …
Oblíbený velikonoční jarmark v muzeu se letos bohužel už podruhé nemůže uskutečnit. Na období velikonoc jsme také chystali výstavu kraslic paní Miloslavy Gregorové z Nového Města, na kterou se ale můžete těšit příští rok. Požádali jsme však její sestru, paní Drahoslavu Horkou z Pohledce, jestli by nám neposkytla ukázku ze své obrovské sbírky kraslic na výstavu do oken muzea. Paní Horká nám je půjčila ráda, my jsme je nainstalovaly a teď jen doufáme, že jim sluníčko neublíží a výstavu si budete moci prohlížet až do 11. dubna. Na výstavě uvidíte vejce slepičí a husí zdobená různými barvami, tradičními technikami a ornamenty. Paní Horká z tradičních postupů vychází, ale posouvá je dál, takže například letošní novinky jsou v trendy barvách sytě žluté a šedé!
Pokud byste si chtěli kraslice od paní Horké koupit, kontaktujte ji na telefonu 602 410 355 / 566 615 487/
nebo emailem : horka.drahoslava@seznam.cz.
Nejvíce kraslic je tradičně červených. Jak už to u velkých křesťanských svátků bývá, mísí se pohanské tradice s křesťanskými legendami. Podle jedné zobaly slepice pod Kristem krvácejícím na kříži a pak snášely červená vejce. Zvyk barvení vajec na červeno však pochází už ze starověké Mezopotámie. V naší lidové kultuře byla červená barva symbolem plodnosti a lásky a také magické ochrany proti nemocem a všemu zlu. Červeně se vyšívaly například koutní plachty, které v době, kdy v jedné místnosti žilo i deset lidí, oddělovala lože matky s novorozencem. Když začalo ve vsi hořet, šestinedělka se oblékla do plachty a šla s ní zahánět oheň. Červení byli také kohoutci a panáčci ve svatebních karafách vyráběných v milovských sklárnách, červenou kraslici si schovávaly dívky pro chlapce, na kterého si tajně myslely.