Horácké muzeum

Strašidelné podzemí a Mlejnek z Víru

V Horáckém muzeu můžete navštívit dva prohlídkové okruhy. Na prvním si prohlédnete stálé expozice muzea a dočasné výstavy, druhý je přístupný pouze v letní sezóně a obsahuje Mljenek z Víru na dvorku a Strašidelné podzemí ve sklepení muzea.

Ve Strašidelném podzemí najdete šest zastavení, které jsou inspirované místními pověstmi, doplněné speciálními světelnými a zvukovými efekty. Pouští se každou půlhodinu a kapacita je  maximálně 12 osob. Prosíme proto větší skupiny, aby se nahlásily předem, jednotlivci a menší skupiny si mohou také zarezervovat vstup na konkrétní čas. Poslední vstup je vždy půl hodiny před ukončením otevírací doby.

Letošní sezóna Strašidelného podzemí a Mlejnku z Víru skončila 30. 9. 2024.

Těšíme se zase v květnu 2025.

  • dospělí 60 Kč
  • děti, studenti, důchodci 40 Kč
  • rodinné vstupné (2+2; 2+3) 150 Kč
  • v ceně vstupenky do podzemí je i vstup na „Mlejnek“

A co na vás v něm čeká?

podzemiVSTUPNÍ BRÁNA

Když jdete lesem a pozorně posloucháte, tak v lesním tichu uslyšíte všelijaké zvuky. Občas se ozve šustění, praskání, sem tam spadne šiška ze smrku, … To se v lese scházejí nadpřirozené bytosti.

 

 

ochozaOCHOZA

Zavedeme vás do místního lesa Ochoza, který je sídlem lesních bytostí a strašidel, kterým se v jeho houštinách a podrostech velmi daří. V roklinách se ukrývají trpaslíci, v kmenech úřadují skřítci a na lesním paloučku zvaném Pernovka tančí víly. V lese můžeme potkat i Hejkala, chlapíka s rozježenými vlasy.

 

 

ohnivy_sudOHNIVÝ SUD

V Novém Městě se za dávných časů vařilo dobré pivo. Vařením byl pověřený mladý sládek, který ho ale postupem času začal šidit. Poctivé pivo se tak brzy stalo břečkou, která nikomu nechutnala. Ale k nápravě přeci jenom došlo …

 

 

eliskaELIŠKA ZE SKAL

Hrad Skály nedaleko Javorku opouští krásná hradní paní Eliška, které zemřel manžel a hrad připadl po jeho smrti lstivému příbuznému Erhartu Puškovi z Kunštátu. Při odchodu si krásná Eliška uvědomí, že nemá prsten …

 

 

certiČERTI NA KARLŠTEJNĚ

V hustých lesích mezi Křižánkami a Svratkou se ukrývá lovecký zámeček Karlštejn, který v dřívějších dobách byl pelechem pekelných bytostí. K zámku se nikdo neodvážil ani přiblížit, čerti tu denně hodovali, zpívali a dělali pekelný rámus. Až jednou se odvážil k zámečku přiblížit statečný Matěj…

 

 

vodnikVODNÍK

V dobách dávných, když louky, pole a lesy proti proudu Bezděčky po pravé straně patřily obci Mnichov, stával dole u rybníka Pustý mlýn. Mlynář, který tam tehdy hospodařil, byl starý mrzutý mládenec. Když už byl hodně letitý, kde se vzala, tu se vzala, najednou byla ve mlýně mladá a statná ženská. Nikdo nevěděl, odkud přišla. A mlynář byl od té chvíle jako vyměněný – dovedl se zasmát, někdy i zažertovat. A do mlýna opět přicházeli mleči. Po čase se ve mlýně narodila dcera Lída. Mlynář zářil štěstím, sotva ale uplynul rok a mlynářka dceru odkojila, byla zase ta tam… Hlas vodníka namluvil známý novoměstský horolezec Radek Jaroš.

Mlejnek z Víru

Název pochází od vodního mlýnku, který postavil Vincenc Navrátil dětem na potoku u své chalupy. Během 40. až 70. let 20. století zde s pomocí syna Adolfa vytvořil rozsáhlý figurální soubor, inspirovaný místním prostředím. Pro převod pohybu byly použity vyřazené součástky z textilní továrny, kde Vincenc Navrátil pracoval jako údržbář.

Originál získalo muzeum darem roku 1986. Kopii, kterou můžete v muzeu navštívit, zhotovil v roce 1995 s použitím původních prvků pohonu umělecký restaurátor Josef Filip z Velkého Meziříčí. Oproti originálu je zde přidán náhon s vodníkem.

Mlýnek je možné navštívit od května do října, podle počasí, na dvorku Horáckého muzea, pouští se každou půlhodinu.

Více informací o vstupném a otevírací době naleznete ZDE.