Horácké muzeum

10. květen 1945 – ústup Němců a příjezd Rudé armády

Rubriky: Horácké muzeum
/ Veronika Teplá

Noc ze středy 9. na čtvrtek 10. května prožila většina obyvatel města ukrytá ve sklepích svých domů, někteří raději odešli do sousedních vesnic, kde se …

10. květen 1945 – ústup Němců a příjezd Rudé armády

Noc ze středy 9. na čtvrtek 10. května prožila většina obyvatel města ukrytá ve sklepích svých domů, někteří raději odešli do sousedních vesnic, kde se jim situace zdála bezpečnější. Spal jenom málokdo. Na náměstích a v ulicích hořela nákladní auta i několik tanků a plameny těchto požárů osvětlovaly cestu dalším nyní již bezhlavě prchajícím tankům, jiným vozidlům i jednotlivým vojákům.

Krátce po půlnoci hluk ustupujícího německého vojska pozvolna ustal a rozhostilo se neobvyklé ticho. Asi o půl druhé v noci se rozšířila zpráva, že ve městě jsou Rusové. Jako první vstoupil do města oddíl protitankových děl o síle asi 50 mužů pod vedením nadporučíka Rudé armády Schlosberga. Do města přišli silnicí od Olešné po Brněnské ulici a na Komenského náměstí. Další jednotka Rudé armády postupovala současně Bobrovskou (dnešní Nečasovou) ulicí na Vratislavovo náměstí.

V té době se obnovil také ústup německých jednotek a na Komenského náměstí a Masarykové ulici došlo k boji, při němž byl zabit jeden ruský důstojník a také okresní četnický velitel poručík František Hubáček. Němci byli donuceni kapitulovat a další jednotky přijíždějící směrem od Bystřice a Jimramova se vesměs nechaly odzbrojit. Ústup německé armády pokračoval ještě po celý čtvrtek 10. května. Některé skupiny ve snaze vyhnout se ruskému zajetí a dostat se na západ k Američanům objížděly město přes pole do Ochozy a k Rokytnu a Vlachovicím. Během 10. května bylo ve městě odzbrojeno podle některých odhadů až 40 000 příslušníků německé armády. Odzbrojení prováděli Češi – členové národního výboru, záložní důstojníci, sokolové, skauti a další. Odzbrojení Němci byli odesíláni směrem na Žďár a Bobrovou. Po celý den nebyli kromě dvou důstojníků a několika vojáků ve městě žádné větší jednotky Rudé armády. Bylo štěstím, že němečtí vojáci již nekladli odpor, protože snadno mohlo dojít k dalším obětem na životech.

Německá vojenská technika u Nového Města, r. 1945

Odchod německých zajatců z Nového Města 1945

Ukořistěná německá vojenská technika za vlakovým nádražím v Novém Městě, rok 1945